شما اینجا هستید >   دانشنامه
دانشنامه صفر و یک

مرورگر وب

5
به نرم افزارهاي کاربردي 'گفته مي شود که براي دريافت، نمايش و مرور اطلاعات از وب جهان گستر مورد استفاده قرار ميگيرد. يک منبع اطلاعات با يک شناساگر يکنواخت منبع شناخته مي شود، اين منبع مي تواند يک صفحه وب، تصوير، ويدئو و يا هر قطعه اطلاعاتي ديگري باشد.
هر چند مرورگرها براي دسترسي به وب جهان گستر طراحي شده اند، اما از آنها مي توان براي دسترسي به اطلاعات سرورهاي وب در شبکه هاي خصوصي و يا پرونده ها در سيستم هاي پرونده استفاده کرد. مرورگرها مي توانند شما را به فضاي مجازي متصل کنند. اگر شما بخواهيد از هر گوشه گيتي به فضاي اينترنتي دست يابيد نياز به يک مرورگر وب خوب و کاربردي داريد.نحوه عملکرد مرورگرهاي وب

مرورگرهاي وب مسئول ايجاد هماهنگی لازم به منظور ارتباط بين کامپيوتر شما و سرويس دهنده وبی است که بر روی آن يک و يا چندين وب سايت وجود دارد. پس از فعال نمودن مرورگر وب و درج آدرس يک وب سايت در بخش آدرس آن ، مرورگر با سرويس دهنده وب ارتباط برقرار نموده و خواسته شما مبنی بر درخواست يک صفحه را برای آن ارسال می نمايد . پس از ارسال پاسخ لازم از طرف سرويس دهنده وب، ماحصل کار بر روی کامپيوتر شما نمايش داده می شود . مرورگر ، کدهای ارسالی توسط سرويس دهنده را که توسط زبان هائی نظير HTML و يا XML نوشته شده اند را تفسير و آنان را با فرمت مناسب نمايش می دهد.


تنوع مرورگرها

کاربران اينترنت به منظور انتخاب يک مرورگر دارای گزينه های متعددی می باشند . اکثر کاربران با مرورگرهائی که از يک رابط کاربر گرافيکی استفاده می نمايند ، آشنا هستند. اين نوع مرورگرها متن ، گرافيک و عناصر متفاوت چندرسانه ای نظير صدا ، تصوير و کليپ های ويدئويی را نمايش می دهند . در مقابل ، برخی مرورگرها از يک رابط کاربر مبتنی بر متن استفاده می نمايند.


نحوه انتخاب يک مرورگر

يک مرورگر معمولا" همزمان با نصب سيستم عامل بر روی کامپيوتر شما نصب می گردد . شما می توانيد در صورت تمايل يک و يا چندين مرورگر ديگر را بر روی سيستم خود نصب نمائيد . به منظور انتخاب يک مرورگر  می توان پارامترهای متعددی را بررسی نمود از جمله:

  • سازگاري: آيا مرورگر با سيستم عامل نصب شده بر روی کامپيوتر سازگار است ؟
  • امنيت: آيا مرورگر نيازهای امنيتی شما را تامين می نمايد ؟
  • استفاده آسان: آيا مرورگر دارای منوها و گزينه هائی است که امکان يادگيری و استفاده از آنان آسان است ؟
  • کارائي: آيا مرورگر  بدرستی محتوی وب را تفسير و نمايش می دهد ؟ آيا به منظور ترجمه محتويات خاصی می بايست دستگاه ها و يا برنامه های جانبی ديگری را بر روی سيستم نصب نمود ؟
  • جذابيت و گيرايي: آيا بخش رابط کاربر مرورگر دارای جذابيت و شکل ظاهری مطلوبی است و به گونه ای طراحی شده است که نمايشی قابل قبول از اطلاعات را ارائه می نمايد ؟

  رتبه
رتبه به این صفحه: ضعیف عالی   |  رتبه به محتوا |
متوسط رتبه بندی:  5   
00001
12345
تعداد رتبه بندی ها: 1
  پیام ها
اضافه کردن پیام
فرید
بهتر است اسم صفحه مرورگر وب باشد و نه مرورگر اینترنت، زیرا اینترنت یک شبکه بین المللی است و قابل مرور کردن نیست، بلکه صفحات وب را می توان مرور کرد.
Posted At 10-08-2012 00:21:44 |  مشاهده تاریخچه موضوع  |