شما اینجا هستید >   دانشنامه
دانشنامه صفر و یک

PHP

هنوز رتبه بندی نشده است
PHP که مخفف Hyper Preprocessor می باشد، یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه نويسي(اسکریپت‌نویسی) متن باز و رايگان است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب‌گاه‌های پویا (دینامیک) مورد استفاده قرار می‌گیرد. PHP در سال ۱۹۹۴ توسط Rasmus Lerdorf ایجاد شد و در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است. PHP از گونه زبان‌های پردازه‌نویسی تحت وب می باشد. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان C و زبان برنامه نويسي پرل می‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک هاي اطلاعاتي از قبیل MySQL قدرت آن را افزایش داده‌است. 
مشهورترین نرم افزارهاي ایجاد شده با PHP عبارت‌اند از phpBB، SMF، Mambo، Joomla، PHP-Nuke، MyBB. PHP می‌تواند جایگزینی برای زبان‌های ASP.Net و JSP و پرل باشد. همچنین یکی از بهترین نمونه‌های برنامه‌نویسی PHP در سطح وسیع سایت فيس بوک است. 
سادگی استفاده از PHP و شباهت آن به زبان C و پرل (و از نسخه ۵ آن به جاوا) باعث شده که اغلب برنامه نویسان با تجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌های کامل و قدرتمندی را ایجاد کنند. 
PHP تنها یک زبان پردازه نويسي نیست و با استفاده از PHP-GTK می‌توان برای طراحی برنامه‌های با ظاهر گرافیکی (GUI) و همچنین طراحی برنامه‌های خط فرمان شبیهPERL یا Python از آن استفاده کرد. 
PHP امکان استفاده از انواع مختلفی از پايگاه هاي داده را از جمله MySQL، Oracle، IBM DB2، MsSQL Server،PostgreSQL و SQLite با دستورهایی ساده فراهم می‌سازد. 
PHP روی بیشتر سیستم‌عامل‌های معروف از جمله لينوکس، يونيکس، ويندوز و Mac OSX و با اغلب کارگزارهای وب (Web Server) معروف، قابل اجراست. 


کاربرد

PHP یک زبان اسکریپت‌نویسی برای وب است. PHP عمدتا بر روی سرور وب اجرا می‌شود. PHP عمدتا مانند یک فیلتر عمل می‌کند، کد برنامه را به عنوان ورودی می‌گیرد و صفحات وب را به عنوان خروجی (غالبا از نوع HTML) ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند برای اسکریپت کردن خط فرمان استفاده شود. PHP می‌تواند بر روی صفحات وب و سیستم‌های عامل و یا پایگاه‌های داده مستقر شود. همچنین می‌تواند به عنوان سیستم مدیریتی پایگاه داده استفاده شود. PHP رایگان بوده و گروه PHP منبع کاملی از کد آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین می‌توان از آن برای کاربردهای شخصی استفاده کرد.
یک برنامهٔ PHP می‌تواند قسمتی از یک برنامهٔ HTML باشد. برای جداسازی برنامهٔ PHP و برنامهٔ HTML باید قسمت PHP را بین php?> و <? قرار داد. لازم به ذکر است که بجای تگ آغاز که همانا php?> است، می‌توان از حالت خلاصه شده آن که به صورت ?> است استفاده نمود، منتها این کار استاندارد نبوده و بستگی به تنظیمات هنگام نصب php دارد. بنابر این توصیه می‌شود که از همان حالت کامل استفاده شود. 


نوع داده

PHP همه متغیرها را در یک محدوده مستقل ذخیره می‌کند. این محدوده به طور نمونه ۳۲ بیت اعداد علامتدار است. اعداد بدون علامت در حالتهای معینی به مقادیر علامتدار تبدیل می‌شوند: این رفتار در زبانهای برنامه نویسی متفاوت است. متغیرهای صحیح می‌توانند به صورت دهدهی(مثبت یا منفی) ٬هشت هشتی و شانزده شانزدهی مشخص شوند. 
اعداد واقعی نیز در محدوده معینی ذخیره می‌شوند. آنها می‌توانند به دو صورت اعشاری و علمی استفاده شوند.PHP دارای نوع محلی به نام بولین می‌باشد که شبیه به بولین در زبان جاوا و ++C است. در نوع داده بولین مقدار غیر صفر به عنوان درست و مقدار صفر به عنوان نادرست استفاده می‌شود. همانطور که در پرل و ++C نیز همین طور است. 
نوع داده null برای متغیرهایی که هیچ مقداری ندارند استفاده می‌شود. متغیرهایی با نوع مرجع به منابع خارجی اشاره می‌کنند. اینها نوعا توسط توابع ایجاد می‌شوند و تنها می‌توانند با همان تابع مورد استفاده قرار گیرند. مانند پوشه‌ها و عکسها و پایگاه داده.PHP آرایه‌ها و رشته‌ها را هم حمایت می‌کند. 
کتابخانه استانداردPHP به منظور حل مسائل استاندارد و دسترسی به داده‌های موثر و کلاس ها به کار می‌رود. 

  رتبه
رتبه به این صفحه: ضعیف عالی   |  رتبه به محتوا |
متوسط رتبه بندی:  هنوز رتبه بندی نشده   
تعداد رتبه بندی ها: 0
  پیام ها
اضافه کردن پیام
No Comments Yet |  مشاهده تاریخچه موضوع  |